Porady

Jak przesadzać magnolię?

4,6 (19 opinii)

„Starych drzew się nie przesadza” – to przysłowie ma sens. Co jednak robić, kiedy miejsce, na którym stoi wyrośnięte drzewo albo krzew stało się za ciasne? Albo trzeba zmienić jego położenie ze względów estetycznych nowej kompozycji ogrodu?

Na rynku dostępne są liczne sadzonki magnolii i nie zawsze można z całą pewnością ocenić, jak duże wyrosną z nich krzewy albo drzewa. Aby uniknąć przycinania gałęzi, czego kapryśne magnolie nie znoszą, pozostaje przesadzenie rośliny w nowe miejsce.

Aby uniknąć przycinania gałęzi, czego kapryśne magnolie nie znoszą, pozostaje przesadzenie rośliny w nowe miejsce.

Drzewa o średnicy pnia rzędu 15-20 cm można przesadzać bez specjalnych problemów technicznych. Jeśli magnolia jest większa, trzeba do wykonania zabiegu (choćby ze względu na ciężar) zaangażować specjalny sprzęt i fachową pomoc. We własnym zakresie udaje się z zasady przesadzanie drzew 10-12 letnich. Im jest młodsze, tym większa szansa na pomyślny zabieg.

Przesadzanie magnolii nie jest prostą czynnością
Przesadzanie magnolii nie jest prostą czynnością

Wybór stanowiska dla magnolii

Skoro stare miejsce magnolii stało się nieodpowiednie, trzeba znaleźć dla niej nowe. Wybór dobrego stanowiska ma ogromne znaczenie, ponieważ w razie jakichś niedostatków magnolia szybko okaże swoje niezadowolenie. Idealne do uprawy magnolii jest miejsce półcieniste na południowej wystawie, dobrze osłonięte od wiatru. Stanowisko w pełnym słońcu nie jest zalecane, ponieważ magnolie w takim położeniu zaczynają bardzo wcześnie rozwijać kwiaty. A to naraża je na niebezpieczeństwo przemarznięcia na skutek późnych przymrozków.

Wybór dobrego stanowiska ma ogromne znaczenie, ponieważ w razie jakichś niedostatków magnolia szybko okaże swoje niezadowolenie.

Równie ważna jest dla magnolii gleba. Potrzebna jest ziemia żyzna, próchniczna i lekko kwaśna. Tylko nieliczne gatunki znoszą glebę zasadową albo piaszczystą. Także podłoże ciężkie, gliniaste, wymaga zabiegów ulepszających – domieszania ziemi torfowej albo przeznaczonej dla rododendronów.

Magnolia najlepiej rośnie w półcieniu
Magnolia najlepiej rośnie w półcieniu

Wybór terminu sadzenia magnolii

Aby magnolia po przesadzeniu nie uschła, powinna być we właściwym czasie wykopana i przesadzona:

Prace przygotowawcze do przesadzania magnolii

Przygotowania do przeniesienia magnolii nowe miejsce trzeba rozpocząć jeszcze w roku poprzedzającym zabieg. Aby skłonić roślinę do wytworzenia dużej ilości drobnych korzeni wokół pnia, należy wykopać dookoła drzewa rowek o głębokości ok. 50 cm. Średnica wykopanego okręgu, według niektórych zaleceń, powinna być co najmniej siedem razy większa od średnicy pnia.

Przygotowania do przeniesienia magnolii nowe miejsce trzeba rozpocząć jeszcze w roku poprzedzającym zabieg.

Wykopany rowek wypełnia się mieszaniną ziemi ogrodowej z torfem, piaskiem i nawozem organicznym. Dzięki temu drzewo wytworzy gęsty system korzeniowy skierowany promieniowo do żyznej warstwy. Po opadnięciu liści drzewo z bryłą korzeniową zostaje wykopane i wyjęte z ziemi.

Najlepiej przesadzać magnolię na jesieni
Najlepiej przesadzać magnolię na jesieni

Transport i sadzenie rośliny

Aby nie uszkodzić korzeni podczas przenoszenia, należy owinąć całą bryłę płótnem i podłożyć mocne pasy. W żadnym wypadku nie należy chwytać pasami bezpośrednio za pień. Można w ten sposób uszkodzić korę, a zwłaszcza jej część wewnętrzną – łyko z wiązkami transportującymi składniki pokarmowe. Magnolia posiada płytki system korzeniowy. Odchodzące w głąb korzenie służą głównie do stabilizacji drzewa w gruncie. O wiele ważniejsze są służące odżywianiu cienkie korzenie.

Aby nie uszkodzić korzeni podczas przenoszenia, należy owinąć całą bryłę płótnem i podłożyć mocne pasy.

Nowy dół do posadzenia drzewa musi być co najmniej półtora raza większy od balotu. Na dnie, w przypadku gleby gliniastej, należy usypać warstwę drenażową, aby uniknąć zastoju wody. Magnolię należy ulokować w dole raczej nieco wyżej, niż rosło, a w żadnym wypadku niżej!

Istotna jest ochrona magnolii podczas przenoszenia
Istotna jest ochrona magnolii podczas przenoszenia

Jakie podpórki pod magnolię?

Przesadzone drzewo może być narażone na podmuchy wiatru, a system korzeniowy nie jest jeszcze zakotwiczony. Dlatego należy konieczne jest zastosowanie podpór pod roślinę - najlepiej przymocować pień do 3-4 mocnych palików. Użyta do mocowania taśma nie może ocierać o pień, aby nie spowodować zranienia kory.

Przesadzone drzewo potrzebuje trzy lata, aby ustabilizować się w nowym miejscu i rozpocząć normalny wzrost. W tym czasie miejsce sadzenia nie powinno przeschnąć.

Uwaga: Nie wolno przycinać pędów magnolii. Jeśli po pewnym czasie niektóre gałęzie albo ich części obumrą, należy odciąć tylko rzeczywiście martwe drewno.

4,6 (19 opinii)