Fiołek ogrodowy

Viola wittrockiana

Pokrój:
kępiasty
Wysokość:
15-25 cm
Wilgotność gleby:
Odczyn gleby:
7,4-8 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty
Kwitnienie:
kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik
Owocowanie:
Miejsce uprawy:
Kolekcje:
balkonowa ogrodowa
Odmiany:
‘Chianti’ ‘Flamenco’ 'Alpensee' 'Pure White' 'Cristal Bowl White' ‘Bambini’ ‘Delta Pure Deep Orange’ ‘Firnengold’ ‘Majestic Giant II Scherry’ ‘Maxim Marina’ ‘Skyline Orange’ ‘Tangenne’

Powszechnie znany i lubiany bratek, czyli fiołek ogrodowy, ma dosyć niecodzienne pochodzenie i ponadprzeciętnie długą nazwę botaniczną. Jest rośliną dwuletnią z rodziny fiołkowatych, jednak w przeciwieństwie do na przykład fiołka wonnego albo błotnego nie jest odrębnym gatunkiem, ale mieszańcem trzech różnych: fiołka trójbarwnego (V. tricolor), fiołka żółtego (V. lutea) i fiołka ałtajskiego (V. altaica).  Szwedzki botanik Wittrock opisał roślinę w 1896 roku, jednak ze względu na mieszańcowe pochodzenie nie nadał jej nazwy gatunkowej. Opis pod nazwą Viola wittrockiana opublikował w 1925 roku austriacki botanik Gams. Ponieważ brakowało w nim poprawnej naukowej dokumentacji, opis uzupełnili w 2007 roku niemieccy uczeni Nauenburg i Buttler – stąd taka wyjątkowo długa nazwa naukowa prostego bratka: Viola wittrockiana Gams ex Nauenburg & Buttler.

Fiołek - łatwy w uprawie kwiat ogrodowy

Fiołek ogrodowy jest typową rośliną dwuletnią, która w pierwszym roku rozwija liście, a w drugim kwitnie i owocuje. W korzystnych warunkach może być rośliną wieloletnią, jednak po więcej niż dwóch latach traci formę, a kwiaty stają się mało efektowne. Dorasta do ok. 20 cm wysokości. 

Okres kwitnienia trwa od kwietnia do października. Pięciopłatkowe, duże kwiaty o średnicy do 12 cm wyrastają na długich szypułkach. Bratek jest jedną z nielicznych roślin, której kwiaty mają niemal wszystkie kolory. Bywają odmiany o kwiatach prawie czarnych, a także wielobarwnych.

Odmiany fiołka ogrodowego

W połowie ubiegłego wieku stworzono tak dużą liczbę odmian fiołka ogrodowego, że koniecznością stała się ich klasyfikacja. Jednym z podstawowych kryteriów podziału bratków na grupy jest wielkość i liczba kwiatów. Inni biorą za podstawę kolor kwiatów, okres kwitnienia albo mrozoodporność.    

Komentarze